Στο πλαίσιο της Αξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας και κατά την υλοποίηση προγραμματισμένου Σχέδιου δράσης: «Είμαστε όλοι ίσοι, όλοι διαφορετικοί», Άξονας: Σχέσεις μεταξύ μαθητών/τριών την Παρασκευή 05/05/2023 επισκέφθηκαν το σχολείο μας οι κ.κ. Σκόνδρας Αργύρης, Κοινωνιολόγος και Επιστημονικός Υπεύθυνος του Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας (ΟΚΑΝΑ) Π.Ε. Βοιωτίας και Λιανού Γιούλη, Ψυχοθεραπεύτρια.
Συναντήθηκαν με μαθητές/τριες της Α’ τάξης και της Β’ τάξης για δύο διδακτικές ώρες.
Ο κεντρικός άξονας της συζήτησης ήταν οι πάσης φύσεως εξαρτήσεις και ο εθισμός καθώς και θέματα σχετικά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι έφηβοι όπως, βιολογικές και ψυχολογικές αλλαγές, ανάγκη για ανεξαρτησία, άγχος, αναποφασιστικότητα, επιπολαιότητα, πλήξη, πίεση από την παρέα και την οικογένεια, επαναστατικότητα, συγκρούσεις κ.α.
Το αποτύπωμα της δράσης είναι η επιβεβαίωση για άλλη μια φορά πως τα παιδιά μας έχουν ανάγκη από ενθάρρυνση, επικοινωνία και συζήτηση.
Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Σκόνδρα Αργύρη και την κ. Λιανού Γιούλη για την άμεση ανταπόκριση τους στο κάλεσμα μας.
Ο Διευθυντής 1ου ΓΕ.Λ. Λιβαδειάς : κ. Δαμιανίδης Χρ. ΠΕ 11
Η εκπαιδευτική ομάδα Σχέδιου Δράσης /Άξονας: Σχέσεις μεταξύ μαθητών/μαθητριών